<-->

Antalya – Kızlar Sivrisi (3070 m.)

BATl YÖNÜ TIRMANIşI

 

"Torosların üzerindeki Beydağlarında gökle kucaklaşan bir kız göğsüdür orası... Yaz bitende bu göğüs, Batı Anadolu ve Trakya'nın ilk karını gören yerdir. Anadolu yarımadasında bir dağ vardı; Beydağları üzerinde 'Kızlar Sivrisi' derler ona. Bu dağ Galiçya'dan Sicilya’ya, oradan Filistin'e kadar en yüce yerdir... "

Mustafa TUNCEL

Dağları Efsane Söyler, s. 91, 117)

 

Tümüyle milli park alanı olan yöre, katran ardıcı ve sedir ağaçları ile, en yaşlısı 900 yıllık şah Ardıç diye bilinen ardıçlarla süslüdür. Sedir (Sedrus libani), katran ardıcı (Juniperus oxycedrus) bu yörede birlikteliklerini sürdürmektedirler. ığne yapraklı (caniferos) her dem yeşilliğini koruyan bu ağaçlar, yörenin tipik yapısını yansıtır. Aşağı bölgelerde ardıçlar; yukarılarda ise sedirler çoğunluktadır. Alanın giriş-çıkışı Antalya Milli Parklar Müdürlüğüne bağlı Elmalı ilçesi Sedir Araştırma şefliği'nce düzenlenmektedir. Dolayısıyla Milli park alanına girmek için Elmalı ilçesinden izin almak gereklidir. Milli parkın çevresi yüksek dağlarla bezelidir; bunların en yükseği olan Kızlar Sivrisi (3070 m.), doğudadır. Batıda Kohu Dağı (2400 m.) ve Gömbe Dağı (3024 m.); Güneyde Kartal Dağı (2819 m.), Çeştepe (2929 m.); kuzeyde ise Katran Çukuru Tepesi (2097 m.) ve Çalbalı Yaylası bulunmaktadır. Kızlar Sivrisi için en uygun, suyu bol, ideal kamp yeri, denizden 1650 m. yükseklikte ki, düz bir alan olan Çamkuyusu'dur. Burada Orman Bölge Müdürlüğü'nün orman evleri ve konukevi vardır. Bu yaylalarda çadırlı hayvancılık yapılmaktadır. Mezarlık ve Karaçukur alanlarında içme suları bulunmaktadır. Stabilize yol, bu yaylalarda bitmektedir.

Çıkış rotaları fotoğrafları için linki tıklayınız...

 http://picasaweb.google.com.tr/todosk07/KZlarSivrisi#

Nasıl Gidilir

Beydağlarında bulunan Akdeniz'in bu en yüksek doruğuna ulaşmak için Antalya ilinden kalkan Elmalı dolmuşlarını bulmak ilk adımdır. ( Bu dolmuşlar, Otogar ve Dokuma cumartesi pazarı yazıhanesinden her saat başı hareket etmektedirler.) Elmalı ilçesine varıldığında son alış-verişiler yapılır. Bu tarihsel ilçedeki gezinti ve fotoğraf çekimlerinden sonra, tutulacak özel bir araçla, Kumluca yönünde 13 km.lik asfalt yol alınır. Millı Park levhası veya Çamkuyusu levhası görüldüğünde sola sapılır. Ardıç ağaçlarının bol olduğu yöre geçilir, orman bekçi kulübesinden izin alındıktan sonra, açılan kapıdan girdiğinizde, bir orman yanık alanı göreceksiniz. Burası 1997 yılında bir ihmal sonucu kül olan bir yitiktir. Yangının başlangıcında bir kaç kişi ile mücadele başlatılmış, daha sonra diğer bekçi ve yaylacıların müdahalesiyle yangın söndürülmüş... Dönemeçlerle sürdürülen yol, ilk düzlük alana varır. Burası ışıklı Beli'dir. Orada sağa giden yol 900 yıllık şah Ardıç’a ulaşır. Mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Yola devamla yukarıda yolun sağında düz bir alan göreceksiniz. Burası kış aylarında, nefis bir göl iken, yazın kuru bir alana dönüşür; adı Kalaycı Çukuru’dur. Işık Beli'nden sonraki tüm yöre, sedir ağaçlarıyla örtülüdür. Bu ormanların bir bölümü likenlerden nasibini almıştır. (Liken: Asalak bir mantar türüdür. Ağaç "gövde ve dallarını iyice sarıp kurutmaya başlar). Göreceğiniz birkaç sapağın her biri, ayrı bir gezinti yoludur; çoğu birbirine bağlantılıdır. Biz tekrar normal rotamıza girip, 1650 m.lik Çamkuyusu alanı'na varalım. Üç-dört içilebilir su kuyusu bizi karşılar. Çevreleri sedir ağaçlarıyla kaplıdır. Sol taraf ElmaaIanı tepesi, Kocaçukur sırtları, Haydar Gediği Kızılçukur yöresi ile çevrilidir. Sağ tarafta ise., Çığırcık Çukuru, şeytançukuru Tepesi ve Sayılan Tepesi yer almaktadır. Bu saydığımız yerler, 2000 m.'nin üzerinde olduklarından çıplaktırlar. ıstenirse orman içinde, ya da izin almak koşuluyla konukevinde kalınabilir. Eğer ilerde uzanan stabilize yoldan devam ederseniz, kamp alanlarını görürsünüz. 15 dakika ilerledikten sonra Katran Gedi’ne gelip, Kızlar Sivrisi'nin ilk görüntülerini net olarak seyredebilir ve "ışte, yöre insanının Kız Memesi dediği dağ, budur!" dersiniz. Kızlar Sivrisi'nin en güzel görünümlü yöresi ile yaylalar gözlerinizin önündedir. Yolumuz artık Akaba (Akoba) yaylasına varır. Kızlar Sivrisi'ne en yakın iyi bir kamp alanıdır. Daha doğuda Karakuyu Yay/ası vardır. Bu yaylaların bir kısmı Elmalı ilçesinin köylülerine; bir kısmı da Kumluca, Arifler ve Finike'nin köylerine aittir. Buralarda kamp kurulabilir. Doruğa ulaşmak için yaz çıkışlarında buralarda görülen patikaları izleyin. Kışın tek ardıcı veya sağınızda bulunan Çokyamaş Tepesı’nin (2611 m.) sırtlarını izleyin.

 

Kızlar Sivrisi'ne çıkmak için, birkaç rota vardır. Kamp yerinden (1900 m.) karşınızdaki tek ardıç ağacının ya altından ya da arkasını dolanarak Karagevenlik Deresini aşıp sağa dönerek tırmanınız ya da ardıç ağacına varmadan sağ tarafta bulunan sırtlara vurarak sola dönüp Kartal Kayanın altından geçtikten sonra güney çarşaktan doruğa ulaşınız. Kamp yerinden sivriyi karşınıza aldığınızda, her yönden doruğa ulaşmak olasıdır. Hiçbir rotanın çıkış güçlüğü bulunmamaktadır. Dilerseniz, Katrançukuru gediğinden sağa dönüp 2044 m.lik şeytançukuru tepesi, Çiğircik Tepe (2214 m) ile sağınızda duran Duranyaylası çukurlarını pas geçip, Gökyamaç Tepesi (2611 m.)ni aşıp sivri gibi duran Çeştepe'ye varın. Buralardan başlayan patikayı izleyerek Kocaçukur yöresine gelindiğinde, güney çarşağınına ulaşılarak birbuçuk saat sonra doruğa varılır. Kamp yerinden veya Katrançukuru gediğinden görünen dağımızın doruğu burası değildir, asıl doruk daha doğudadır. Yani doruk buralardan hiç görünmez.

 

Doğasever için bambaşka bir keyif de, burada kışın tur kayağı ile dolaşmaktır.Doğa, doyumsuz güzellikler sunacaktır size... Tur kayağı için ideal sayılan yörede kayaklarla önce dağı dolaşıp dağın kuzeyindeki bir başka güzellikler bütünü olan ıkizcekuyulara varmak gerekir. Dağın sırtını aşarak Antalya Saklıkent’e varmak dört gününüzü alacaktır. Ya da treking yaparak Alakır vadisine veya yine Saklıkent'e varmak olasıdır. Buralardan denenecek doğa gezileri ile trans Beydağları rotaları doyumsuz keyifler sunacaktır sizlere...Kış görüntüleri içinde göller, yabanıl hayvanlar (tilki, kurt ile tavşanlar vs..) ve de onlarca birbirinden güzel doruk...

 

Beydağları'nın bu kısmı, hep gizli kalmıştır. 1994 yılından beri bu yörelerde tırmanışlar, tur kayağı ve trekingler yapmaktayız. Kamp alanından 04-05 arasında çıkışı öneriyorum Kış çıkışlarında tüm teknik malzemenin bulunması gerekir. (Krampon, kar gözlüğü, ana ve yardımcı ipler, karabina, emniyet kemeri, kazmalar, sikkeler, kask vs...) Sert kardan yararlanmak için sabah erken çıkışlar yararlıdır. Ekli krokide görüldüğü gibi, dağa tüm kesimlerden tırmanmak olasıdır. Eğer kısa rota yeğliyorsanız, tek ardıç veya sırtı izleyerek Kocaçukur’a varın. Trans yapacaksanız Kocaçukur'da (2300 m.) kamp atabilirsiniz. Dağın yapısı kireçtaşı oluşumudur. Tümüyle çürüktür. Yaklaşık 4-5 saatlik bir yürüyüşte doruğa varırsınız. Doruğun hemen altında çukurluk biçimindeki kısım mezarlıktır. Dağın doruğuna ulaşmak için Kocaçukur'a varıp karşıdaki çarşaktan sırta çıkılır. (Yazın burası patikadır). Sırt tümüyle çürük kayalıktır. Sırt bittiğinde ulaştığınız Kayasız kısım, doruktur. Mezarlık sağınızda kalacaktır. Dorukta merkezi Beydağları tümüyle gözleriniz önündedir: Ziyaret Dağı (2875 m.), Hamaylı Dağı (2814), Kanlıca Tepe (2684), Büyük Gürlek Tepe (2637)...ve batıda uzakta Gömbe Akdağ (3024 m.) gözümüze ilk çarpan yükseklikler... Geriye aynı rotadan dönüşü öneriyorum. Yaz aylarındaki tırmanışlarda Arifler Yaylasında kamp kurarak yaylacılardan bilgi alabilirsiniz. Bahar aylarında yöredeki binbir çiçekten yükselen kokuyu; yine türlü kuşların bitimsiz senfonilerini anlatmak çok zordur...

 

Yöremizde ekonomik boyutu olan kimi bitkiler de bulunmaktadır: Çiğdem (Crocus), adaçayı (salvia fruticosa), kekik (origanum) kamp yerimizin biraz yukarılarında bol miktarda bulunmaktadır. Kızlarsivrisine her mevsim çıkılır. Yalnız Ocak sonlarından Mart ortalarına kadar, Çamkuyusu alanı yolu kar nedeniyle kapalıdır. Yörede ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Kuşkusuz bu doğa cennetine girişte çöp torbalarımızı unutmayacağız…

 

Doğanın coştuğu, yükseltilerle eğimlerin görkemli bir armoni sunduğu; doğal senfonilerin bitimsiz ezgilerinin çınladığı Kızlarsivrisi’ne çağrımız, her doğasevere…

"Yücesinde katmer katmer dileğim

Gün gelir ben bu yerden giderim

Üç tepeden asılı üç beyaza gömelim

 

 

 

KIZLAR SıVRıSı (3070 MT.) KUZEY YÖNÜ ÇIKIş ROTALARI

 

Genel Bilgi

Nedir, neresidir, nasıl biryerdir bu dağ derseniz; bu öyle bir yükseltidir ki, bütün Anadolu'nun en yüce noktasıdır. Orası batı Türkiye'nin çatısıdır. Doğu Anadolu dışında batı Anadolu'nun, Trakya'nın ve Ege'nin, Mora'nın, Adriyatik bölgesi ve ıtalya yarımadasının, hatta güney Avrupa'nın Sicilya'daki Etna Yanardağı haricinde, onun üstüne bir dağ yoktur.

 

O tepeden Likya, Klikya, Frigya, Lidya seçilebilir. Yeter ki hava berrak olsun. Sayın Mustafa TUNCEL "Beydağları Efsane Söyler" kitabında (Sayfa 91); "Yedi iklim, dört köşeyi gören bu yükseltinin adı "Kızlar Sivrisidir", Torosların üzerinde Beydağları'nda gökle kucaklaşan bir kız göğsüdür orası." diye bahseder. Beydağları'nın en yüksek sivrisi olan bu dağımızın üç tane çatal zirvesi bulunur. Bu zirvelerden en doğusundaki ana zirvedir. Bu çatal görünümündeki çıkıntılar çürük kaya bloklarından oluşmuş ve inişli çıkışlıdır. Zirvenin güneyinde, yamacın aşağısına doğru geniş bir çukur vardır. Burada inanışlara göre bir yatır olduğu söylenmektedir.

 

Kızlar Sivrisi doğudan batıya doğru bir sırt halinde uzanır. Kuzey bölgesi tamamen kayalık olup, çarşaklarla doludur ve çürük kayalardan oluşan bu bölgede sürekli heyelan tehlikesi bulunmaktadır. Batı tarafında bir sivri olarak görünen Kızlar Sivrisi, kuzey tarafından bakıldığında üç çatal ve uzun bir sırt halinde uzanır. Bu nedenle bu yöndeki tüm rotalar çarşaktan ve kayaların arasından geçilerek yapılır. Kışın bu kayaların arası tamamen karlarla kaplıdır. Zemin çarşakdır.

 

Mayıs sonu ve haziran sonlarında kar sadece dağın kuzey yönünde görülür. Ağustos ayının gelmesiyle beraber, kar tamamen dağı terkeder. Dağın doğu tarafında hiç kaya yoktur, sadece çarşaklı bir sırt bulunmaktadır. Yamaçtan aşağıya doğru ise düden (dolen)dir. Güney yönü ise tamamen yatık ve çarşaktır. Dağın kuzey yönü hariç tüm rotalardan çıkışı kolay olup, ulaşım rahattır. Kuzey yönünde Korkuteli-Elmalı yolundan bakıldığında çatallı görünmektedir ve çok net olarak tüm zirveler seçilebilmektedir..

 

Dağın kuzey ve batı tarafında pınarlar vardır. Batıdaki Ariller yaylasının su kuyuları, ıkizce kuyular ve kuzeydeki pınarlardaki mevkiiler ideal kamp alanlarıdır.

 

Nasıl Gidilir

Antalya ilinin değişik kesimlerinden her yarım saatte bir kalkan (Otogar ve Dokuma yazıhaneleri) Elmalı dolmuşları ile; Antalya-Korkuteli-Elmalı güzergahı ile Elmalı girişine varılır. Elmalı'ya girmeden, kavşaktan güneye giden Büyük ve Küçüksöyle yoluna sapılır. Elmalı'dan tutacağınız özel bir araçla veya yol ayrımından o yöne giden araçlarla 11 km. sonra Büyüksöyle Köyü'ne varılır. Büyüksöyle köyü (eski adı Sarkız) ile Küçüksöyle köyleri bitişik köylerdir, fakat muhtarlıkları ayrıdır. Köyün ikisinde de bakkal ve kahve vardır. Köylerin arazisi çok büyük olmadığından, köyde kısıtlı şekilde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Sulak arazi olmadığından kuru tarım yapılmaktadır.

 

Köyümüz eski yerleşimlere de ev sahipliği yapmıştır. Köyün yakınlarında Sarkız denen antik bir yerleşim alanı mevcuttur, ancak bu yerin şu anki durumu içler acısıdır.

 

Kızlar Sivrisi'ne bu köyden ulaşım için, köyden kiralayabileceğiniz bir traktörle güneye doğru giden stabilize orman yoluna girip, Kovanlıkaya, Darboğaz, Mazıyanı geçildikten sonra ardıç ağaçlarının bol olduğu bir yamaçtan sonra, düz ve geniş bir alan olan antik Sarkız alanına gelinir. Buradan Kızlar Sivrisi harika görünür. Bu noktaya kadar izlediğimiz güzergahta ve hatta kampa kadar hiç çeşme veya su kaynağı yoktur. Antik kentin çıkışında Beşkuyular, Damlıca sırtlarını aşıp, ormanın bittiği yerden sağa dönerek yaklaşık 1930 mt. yükseklikte ıkizce kuyular mevkiisine gelinir. Burası düz bir alandır ve sırta doğru iki tane su kuyusu bulunmaktadır. ıki kuyuda içilebilir niteliktedir. ılk kampınızı burada kurabilirsiniz. Buradan köye traktör veya arazi araçları için yol vardır. Bu yol ocak ayı sonlarına kadar açık olup, yolun devamı bu mevsimlerde devamlı kar altındadır. Kamp noktasına kadar köyden yaya gelinmesi yaklaşık dört saat sürer. Bu mesafe araçla 45 dakikadır. Kamp alanında yazın yaylacılar ve hayvan otlatmaya gelen çobanlar görebilirsiniz. Buradan batıya doğru baktığınızda Çamkuyusu Yaylasını, kuzeye doğru ilerlediğinizde ise Elmalı Aksivri (2490 m) dağını göreceksiniz. Büyük ve Küçüksöyle köyleri de bu noktadan rahatlıkla görülebilmektedir.

 

Çıkış Rotası

ıkizce kuyulardan dağa doğru çıkan sırtı aşıp, dere yatağına girilir veya kampın doğusunda bulunan kuru dere yatağına girilip kampın üstündeki sırta çıkıp, devam edilir. Yazın buralarda dağın dibine kadar uzanan patikalar bulunmakta ancak kış mevsimiyle birlikte bu yollar kardan dolayı kullanılamaz hale gelmektedir. Dağa çıkış sabah saat 03.00 veya 04.00 sularında yapılmalıdır. Çünkü, bu saatler karın en sert olduğu saatlerdir. Bu rotada kesinlikle krampon, kazma, ana ip, yardımcı ipler, buz sikkeleri, karabinalar, kar tozluğu, emniyet kemeri, kar gözlüğü, kask vb. malzemelerin bulunması zorunludur. Sırtı aşıp yürüdükçe ekdeki haritada görüldüğü gibi rotalar belirlenecektir. Aslında çıkış rotaları gündüzden ekip sorumluları tarafından belirlenmelidir. En kolay rota dağın en doğusunda olan rotadır. Ekip üyeleri çok fazla olmamalıdır ve tırmanış esnasında kesinlikle sessiz olunmalıdır. Kar boğazlarının altına gelindiğinde kar kaymaları fark edilecektir. Bu noktalar çıkış rotalarının giriş yerleridir. Kramponlarınızı kontrol edip, seçeceğiniz rotalardan giriş yapın. Rotaların her iki yüzü de çürük olup, yukarılardan taşların düşme tehlikesi bulunmaktadır. Yaklaşık 600 mt. çıkılacağı için 3 saatlik bir zaman içinde çıkış tamamlanacaktır. Rotalara girdikten sonra sağa sola kaya bloklarından geçilebilinir. Aşağıda genişleyen girişler yukarıya çıkıldıkça zaman zaman genişleyip daralabiliyor. Kaya setleri yukarıya kadar bazen bıçak gibi keskin durumda olup, buralardan geçerken ekipleri emniyete almak doğru olacaktır.

 

Çıkış rotalarımız yaklaşık 50-60°’lerle yükselmektedir. Bu ciddi bir çıkış tırmanışıdır. Her rota değişiminde kramponlarınızı tekrar kontrol ediniz, çünkü sürekli çıktığınızda düğümleriniz gevşeyebilir. Kazmalarınız perlonla bileğmize bağlı kalsın.

 

Yukarılardan bazen küçük taş parçalan düşebilir. Bu tehlike anlamında değil, yaban tavşanı (Lepus Europeus)'nın yer değiştirmesi yani kaçışıdır. Rotada ilerledikçe ve yükseldikçe çok güzel manzaralarla karşılaşacak ve tırmanış çok zevkli olacaktır.Kaya tırmanışı pek yoktur, olsa bile tırmanışı önermem. Ekteki haritada belirtilen rotaları bağlı bulunduğum TODOSK kulübüyle dört defa gerçekleştirmiş olup, kuzey yönü çıkışını ilk defa TODOSK ekibimiz gerçekleştirmiştir. Her yıl şubat ve mart aylarında kuzeyde yeni rotalar bulmaktayız. Zirveye yaklaştıkça kar kulvarları genişlemeye başlar ve bazı çıkış rotalarında sırt belirginleşir. Çıkışlarda karlı bölgeleri tercih etmemiz gerekir. Güneş baş verdiği zaman saat yaklaşık 07.00 veya 08.00 olması gerekir ve artık zirveye varmışsınızdır. Güneşin doğuşu buralardan farklı görüneceği için bu enfes manzarayı zirveye varıp seyretmeyi tercih etmemiz gerekir. Zirveden tüm Beydağları'nın büyük zirveleri açık ve net şekilde görünür. Zirve bir sırt gibidir. Nirengi doğu uçta olup, tahta bir belirtidedir. Geliş rotanıza bakın ve ne kadar yol aldığınıza bakın. Dönüş rotası için bu rotayı önermiyorum. Daha doğu sırtlarından inilerek, rahat kar bölgeleri ve boğazları ile yeni bir dönüş rotası çizilmesi en doğrusudur.

Başarılar dilerim.

 

NOT: Kampta kışın -10 ila -13° arasında ısı farkı vardır. Bu gündüzleri daha düşüktür. Sisli havalarda çıkılmaması önerilir. Su kuyularına dikkat edilmesi gerekir. Kar kulvarlarında çıkarken, gürültü yapılmamalıdır. Kesinlikle kask kullanılmalıdır.

Ömer Faruk Gülşen
 

 

 

 


   Bu sayfanın okunma / izlenme sayısı: 13870

 

>