<-->

Ziyaret Dağı (2824 m)

 Genel Bilgi :

Ziyaret dağını Antalya'dan görmek isteyenler Konyaaltı plajlarından bakıldığında izlenebilen Beydağları' nın zirvelerinden olan Sivridağ ile Bereket dağı arasından bakıldığında bir masa şeklini andıran ve yine Hurma Mahallesinden görünen Girlevit Dağının arkasında kalan mevsimin ilk kar yağışını alan dağdır Ziyaret dağı.

 

Zirvesi kış boyunca açık ve dik olan bu dağın ziyarete açık görüntüsü adının sebebidir. Tamamı çıplak ve ağaçsız, zirvesi düz bir alandır. Zirvesine ister Antalya'dan ister se batı tarafından bakıldığında düz bir masa gibi görünse de diğer yönlerden bakıldığında farklı bir görüntüsü olan bu dağın bir özelliği de ilk yağan karın erimesinin ardından ikinci yağıştan sonra mevsim boyunca karın kalmayışıdır. Zirvesinin tamamının çarşaktan meydana gelmesi uygun bir kamp alanını oluşturmaktadır. Bazı dağcılar bu zirveyi kamp alanı olarak kullanmaktadır. Eğer Bakır Dağları ile Kızlarsivrisi transı yapılıyorsa bu rota üzerinde kamp kurabiliriz. Tamamı çürük bir kaya yapısına sahip dağın batı yönü dik ve çarşak olan, doğu tarafı ise rahat bir tırmanış sağlar. Ağustos ayında buraya gelenler dağın her yerinde kekik, naneruhu, adaçayı gibi bitkilerden bolca bulabilirler.

Fotoğraflar için linki tıklayınız...

 http://picasaweb.google.com.tr/todosk07/ZiyaretDag#

Ulaşım ve Rota

Mayıs ayı sonu için ulaşılması özel araçlarla mümkün olan üç güzergah vardır. Tüm alışverişinizi Korkuteli ilçesinden yapmanız mümkündür, böylece yöre halkı da dağcılardan yararlanmış olur. Antalya ilinden Saklıkent yolunu tercih edecek olursanız, Saklıkent Antalya'ya 54 km uzaklıkta olup yine özel araç ile gelmeniz gerekecektir. Saklıkent merkezini hemen arkasında bulunan ve Alakır vadisine inen stabilize yolu takip ederek Beydağ'ı yaylasına ulaşacaksınız. Sırta ulaştığınızda amacınız olan Ziyaret dağının Oran dağının tamamı ile Pozan dağı ve Savaş tepede karşınıza çıkacaktır. Yaylayı geçtikten sonra bu sefer, ımecik yaylasına ulaşacaksınız ve sırta vardığınızda ımecik köyünün belirtileri olan ArdıçIarı (juniperes) göreceksiniz. Köye bakan tepeden aşağıya inmeden önce manzarayı seyretmek için biraz durmalı sonrasında sizi aşağıya indirecek aynı yolu virajlarına sadık kalarak takip ettiğinizde ımecik köyüne ulaşmış olacaksınız. Burada sizi muhteşem kokuların beklediğini göreceksiniz. Bunun sebebi, köy halkının bir bölümünün geçim kaynağı olan kekik otundandır. Hatta bu sebeple yolumuz boyunca göreceğiniz Pozan gölü (şimdi kurutulmuş) ile Çakmaklı yaylasının tamamının kekik için ayrıldığını fark edeceksiniz. Köyde biraz dinlenebilir ve muhtarına haberde bırakabilirsiniz. Köyden geliş yönünde sola doğru dönerek devam edecek olursanız biraz önce adları geçen Pozan gölünün kurutularak kekik ve nohut ekimi için bırakılan yatağına ulaşacaksınız. Bu kısmı yan geçerek karşınızdan yukarı kısma bakıldığında görebileceğiniz tepenin adı Eren dağıdır (2774 m). Bir adı da Beydağ'ı zirvesidir. Yolun devamında gölün sonrasında bu mevsimde kurumuş olan dere yataklarını geçerek ünlü balı ile Çakmaklı yaylasına varılacaktır. Eğer geziniz ağustos ayına denk gelmiş ise balcılara uğrarsanız size ikram edecekleri baldan tatmanızı tavsiye ederim, yalnız baldan fazlaca yememeli ve üstüne su içilmemelidir.

 

Yayladan itibaren yol ikiye ayrılmaktadır, geldiğiniz tarihin şartlarında en iyi durumda olan yolu balcılardan öğrenebilirsiniz, size tavsiyem genellikle sağ sırta vuran yolu takip etmenizdir, tamamı çıplak bir arazide balçık cinsi bir toprakta ilerleyeceksiniz. Ayrıca ilgilenenler için buralarda Geven otuna rastlamanız mümkündür. Bir süre sonra yol ikiye ayrılacaktır. Bizim için doğru yön sol taraftadır, sağ taraftaki yol ise sizi Elmalı ilçesinin Semahöyük köyüne ulaştıracaktır. Dağın çirkin rotası olarak tabir ettiğimiz yönünden gelecek olursanız yine Semahöyük köyünden geçmeniz gerekecek ve yine Kumluca - Finike yolundan geleceksiniz, bu köyün içinden bizim şu anda bulunduğumuz noktaya ulaşırsınız ve bize göre sol tarafta olan dağ yoluna girmeniz gerekecek. Bu yolun aşağıya doğru ilerlemesi sizi tereddüt içinde bırakmasın ilerciğinizde Sımandır yaylasına ulaşacaksınız. Birinci düdeni geçtikten sonra Ziyaret dağının kuzey yüzü ile karşı karşıya kalırsınız. ılk bakışta bu uzaklıktan ürkütücü görünse de yanına yaklaştıkça görüntüsünün geçit verircesine yumuşadığını anlayacaksınız. Bu arada yol boyunca Yörüklere ait eski mezarlar göreceksiniz. Buralara eğer kışın gelirseniz aracınızı ımecik köyüne bırakınız ve bu yolu yaya olarak geçiniz. Buradan itibaren sırta çıkacaksınız. 1996 yılında 13 kişilik bir ekiple rehberliğim eşliğinde Kızlarsivrisi (3070 m)'den Bakırlı dağına (2547 m) kadar üç buçuk günde ulaşabilmiştik. Aşağıya baktığımızda Karabayır yaylası bir futbol sahası büyüklüğünde düz sayılabilecek durumda ve bir boğazı andırır. Bu yaylaları kışın fark etmek olanaksızdır. Çok karlı oluşundan çukur alanlar dolmakta ve fark edilememektedir. Eğer mayıs ayı sonunda kamp için gelirseniz yaylacıları görürsünüz, izin isterseniz sizlere yardım edeceklerdir. Ziyaret dağı karşınızda dimdik durmakta ve görkemli görüntüsü ile sizleri üzerine çıkması için kışkırtmaktadır. Biraz yukarılara çıktıkça Kızlarsivrisi gibi dağları görme imkanına sahipsiniz. Buraya Antalya ilinden ulaşmak ortalama 2.5 - 3 saat sürmektedir. Bu yol yorgunluğu üzerine bütün günü dinlenerek geçirmenizde fayda vardır. Kişisel tavsiyem ise bir çok bitkiye ev sahipliği yapan bu alanı her şeyi ile keşfedip not almanızdır. Tamamının hayvancılık yaptığı yaylacıların mayıs ayından eylül ayına kadar burada bulunmaktadırlar. Burnunuza kadar gelen kokuların ait olduğu otlar ise buraya özel bitkilerdir. Yine buradaki kuyulardan sularınızı temin edebilirsiniz. Yalnız tülbent ile süzmenizde fayda vardır.

Çıkış için dağın bütün yönlerini kullanabilirsiniz, hiçbir risk içermeyen rotalardan en diki ve kayalık olanı batı tarafıdır. Bu kısımda da tek problem çarşağın fazla oluşudur. Size ilk tavsiyem çıkış yönünüz Ziyaret dağı ile Küçükeren dağının arasında bir yay gibi duran güzergah olsun. Mayıs ayı için sabah 4 gibi uyanıp bir saat içinde tırmanışa başlarsanız muhteşem manzaralara tanıklık edeceksiniz. Tırmanışta son noktadan itibaren bir saat sonra sırta varırsınız. Sırttan görünenler ise Bakır dağı ile Bereket dağının silsilesi ve Antalya’dır. Bu sırt her mevsim esmektedir. Aynı zamanda bu sırta sadık kalarak 20 dakika içinde zirveye ulaşacaksınız. Burası Taşbabası ile belli edilmiştir. Rahat bir şekilde 7 gibi burada olursunuz. Sizler 2824 m'lik dağın ana doruğunda anlatılan görüntülere tanıklık etmek için zamanı düşünmeksizin oturmalı, aşağılarda kalmış öbek öbek taş mezarları, Sımandır yaylasında çadırlardan çıkan tezek yada geven otunun yanan ateşinin dumanını izlemek buralara kadar çıkmak için çekilen zahmetin hepsine değdiğini hissettirir dağcılara. Burada dönüş saati yada şehrin tekdüzeliği yoktur, hep görüntüler vardır. Doğunuzda Ziyaret dağı ve Bakırdağı trans rotası ile Antalya dağının geneli, batıda karşıda Kızlarsivrisi yatık bir durumdadır. Hamaylı dağı bir yumru gibi gözükmektedir. Kuzeye doğru Erentepe 2274 m, Pozan dağı 2709 m trans yapacaklar için bu dağları aşmak gerekecektir. Üçhöyüktepe 2439 m, Uşakpoturtepe 2842 m, Kanlıca tepe 2684 m gibi yükseltiler Kızlarsivrisi ne doğru uzanıp giderler. Buradan patikaları bile görmek mümkündür. doğu yönünde uzanan Alakır vadisi güneye doğru alçalarak devam eder. Eğer zirvede gecelemeyi düşünmüyorsanız iniş için hazırlıklara başlamalısınız. ınişte tırmanışta daha dikkatli olmalısınız ki kazaların çoğu iniş sırasında olmaktadır. Küçükeren rotasından inerseniz daha az bir eğimIe daha hızlı bir şekilde kampa varabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa ve iyi bir hava yakalamışsanız burada gecelemeniz ve gündoğumunu izlemenizi tavsiye ediyorum. Ziyaret dağı fotoğrafla ve bitki türleri ile ilgilenenler için bulunmaz bir nimettir.


 Ömer Faruk Gülşen

 


   Bu sayfanın okunma / izlenme sayısı: 3278

 

>