Çündüre Şelalesi

Çündüre Şelalesi

ÇÜNDÜRE ŞELALESİ:
1992 yılında birinci derece doğal SİT alanı ilan edilen Çündüre (Uçansu) Şelalesi, Akdağ ve Geyik dağlarının karlarının erimeye başlamasıyla birlikte mart- haziran ayları arasında en görkemli görünümüne kavuşuyor.
Sadece kar suyu ile beslenen dünyanın 21 şelalesinden 9. sıradaki Çündüre Şelalesi, Antalya’ nın Gündoğmuş ilçesinde bulunuyor… Gündoğmuş İlçesi’ne 25 kilometre, Alanya’ya 95 kilometre ve Antalya’ya 167 kilometre uzaklıkta… Dünyanın en önemli EKOTURİZM alanlarından… ” Uçan Su Şelalesi / Çündüre Şelalesi / Alara Şelalesi ” isimleri ile tanınıyor… Alanya’ da denize ulaşan, ALARA ÇAYI‘ nın ana kaynaklarından biri… Kar suları ile beslenip 90 metre yükseklikden dökülüyor…
Akdeniz’i bir bariyer gibi İç Anadolu’dan ayıran Toros Dağları’nın güneyindeki gözelerden çıkan akarsular, geçtikleri sarp ve dik bölgelerde inanılmaz güzellikte şelaleler yaratıyor. Bu şelalelerden biri de Alara Çayı üzerindeki Uçansu Şelalesidir. Uçansu, kayalık bir yamacın farklı noktalarından yeryüzüne çıkıyor.
Alara Çayı; Orta Toroslar’ın en yüksek zirvelerinden, 2 bin 800 metrelik Geyikdağ ve 2 bin 500 metrelik Akdağ’ın kar suları besleniyor. Köprülü beldesindeki çıkış noktasından sonra tekrar yeraltına inen Alara, yüzeye çıktığı noktada Uçansu Şelalesi’ni oluşturuyor. Ardından 82 kilometrelik bir yolculuk daha yaparak, Manavgat Boztepe köyü yakınlarında Akdeniz’e dökülüyor.
Alara Çayı Havzası ve şelale bölgesi;
2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından
“DÜNYANIN EN YAŞANABİLİR ALANI”
seçilmiştir.
PARKUR BİLGİSİ: Sabah saat 08.00 da Tapu Müdürlüğünden hareket edilecek. Rehberin uygun gördüğü bir yer de ihtiyaç ve kahvaltı molası verilecek. Yürüyüşe kemer köprüden başlayarak , tarihi ipek yolu nar ağacına kadar yürünecek ve rehberin uygun gördüğü bir yerde öğle molası verilecek. molanın ardından Çündüre Şelalesine ulaşılacak.
Katılımcıların yanlarına güneş gözlüğü, şapka, ve yedek tişört almaları gerekmektedir. Suya girmek isteyen katılımcılar deniz kıyafetlerini getirmeyi unutmasınlar.
SU DURUMU :
Katılımcılarımızın yanlarında en az 2- 2,5 litre su bulundurmaları önerilir.
ZORLUK DERECESİ: Zorluk derecesi (3 - 4 ) arası olarak değerlendirilmektedir. inişli çıkışlı bir parkur . Katılımcıların kendi güvenlik ve konforları gereği mümkünse sert tabanlı ve bileği kavrayan ayakkabı ile etkinliğe katılmaları önerilir.

---

Yakın zamanda bu etkinlik için herhangi bir planlama yapılmamış.
YUKARI