UZUN & KISA PARKUR KOCAİN MAĞARASI KULÜP KURUCUMUZ TİMUÇİN AYGEN'İ ANMA MERASİMİ VE UZUN & KISA PARKUR YÜRÜYÜŞÜ

UZUN & KISA PARKUR  KOCAİN MAĞARASI KULÜP KURUCUMUZ TİMUÇİN AYGEN'İ ANMA MERASİMİ VE UZUN & KISA  PARKUR YÜRÜYÜŞÜ

Doğa yürüyüşlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 & 0552 480 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir.
Etkinlik başlamadan önce, tapu otoparkında görevliler tarafından, sporcuların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08.00’da hareket edilecektir. Yol güzergâhında, yürüyüş liderleri tarafından uygun görülen bir yerde en az 15 dk. İhtiyaç molası verilecektir.
PARKUR BİLGİSİ: Tapu Müdürlüğü Otoparkından 08.00' da hareket edilecek. Yol güzergahında uygun bir yerde 15 dk. mola verilecek. Killik Köyünü geçtikten sonra orman yolundan yürüyüşe başlayacağız ve Kocain mağarasına ulaşacağız. Kocain Mağarası ziyaret edilecek. Türkiye'nin en büyük giriş ve galerisine sahip mağarası olan Kocain Mağarası, boyları 35 metreye kadar ulaşan devasa sarkıt ve dikitleri ile büyüleyici güzelliğe sahiptir. Kurucumuz rahmetli Timuçin AYGEN (Mağara Bilim Araştırmacısı) burada anılacak. Daha sonrasında Ağırtaşa kadar tekrar yürüyüşümüz devam edecek ve buradan etkinliğimiz sonlanacak.
ZORLUK DERECESİ : Zorluk derecesi 3 olup Katılımcıların rahatlıkla yürüyebileceği bir parkurdur. Tabanı sert ve bilekleri kavrayan bir ayakkabı ile gelmeleri gerekmektedir.
HAVA DURUMU: Etkinlik günü hava 16 derece yağışlı görünmektedir. katılımcıların yanlarına yağmurluklarını almaları rica olunur.
SU DURUMU: katılımcıların en az 2,5 litre su bulundurmaları gerekmektedir.
TODOSK KURUCUSU
TEMUÇİN AYGEN KİMDİR ?
TODOSK Toroslar Doğa Sporları Kulübü Kurucusu Jeolog Dr Temuçin Aygen. İsviçre Cenevre Üniversitesinden mezun, mağara bilimi SPELELOJİ' yi ülkemizde tanıtan, dünyada ülkemizi temsil eden bilim adamımız. Onu ölümünün yıl dönümünde Kocain mağarasında TODOSK olarak her yıl anıyoruz .
DR. TEMUÇİN AYGEN
(1921-2003)
1921 yılında İstanbul’da doğan ve 1938 yılında Boğaziçi Lisesi'ni bitiren Temuçin Aygen, 1945'te İsviçre’de Cenevre Üniversitesi, Jeoloji ve Mineraloji Bölümü'nden mezun olmuştur. 1947 yılında yurda dönen Aygen, 1950'ye kadar İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü'nde asistan olarak çalışmış, 1951'de İstanbul Üniversitesi'nden Ord. Prof. Hamit Nafiz Pamir nezdinde "Balya Bölgesi'nin Jeolojik İncelenmesi" konulu doktora teziyle doktor unvanını almıştır.
1950–1951 yılları arasında MTA’da saha jeoloğu olarak çalışmalarına devam etmiş, 1952'den sonra İller Bankası'nın su mühendisliği bölümünde uzman olarak çalışmaya başlamıştır. Bu birimde çalışmalarını sürdürürken birçok ilde karstik alanlardan su temin edilmesi ve hidroelektrik santrallerin verimliliği üzerine incelemeler yapmıştır. Bu çalışmalar sırasında ilk mağaracılık tecrübelerini yaşamaya başlamış ve 1958'de hidrojeoloji üzerine araştırma yapmak için gittiği Fransa ve İsviçre’de speleoloji kulüpleriyle temasa geçmiştir.
Yurda döndükten sonra DSİ’de çalışmaya başlayan Aygen, 1959'da "Mağaralar ve Yeraltı Irmakları" isimli ilk kitabını yayımlamıştır.
1964 yılında Ankara’da Türkiye'deki ilk mağara araştırma derneğini kuran Aygen, aynı yıl Fransız mağaracıları Türkiye’ye davet etmiş, 1965'den itibaren özellikle Speleo Club de Paris üyesi araştırmacılarla birlikte Toroslar'da birçok mağarayı araştırmıştır.
Dr. Temuçin Aygen 1963–1968 yılları arasında da DSİ Genel Müdürlüğü’nde müşavir ve uzman jeolog olarak çalışmış, 1968–1977 yılları arasında ise İller Bankası Genel Müdürlüğü'nde Jeoloji Fen Heyeti Müdürlüğü yapmıştır.
70'li yıllarda, Toroslarda sürdürdüğü mağara araştırmalarını Batı Karadeniz’e kaydırmış ve Avrupalı araştırmacılarla birlikte bu bölgede birçok mağara keşfetmiştir. 1970'te İspanya’dan gelen bir grup ile Ayvaini, Çayırköy ve Ilıksu Mağarası’nı incelemiş, 1975'de ise İngiliz mağaracılarla birlikte Kızılelma, Cumayanı ve Gökgöl mağaralarını günışığına çıkarmıştır.
1984 yılında ikinci kitabı "Türkiye’nin Mağaraları"nı yayımlamış, ardından 1988'de üçüncü kitabı olan "Türkiye’nin Bilinmeyen Doğal ve Arkeolojik Değerleri" basılmıştır. Aygen’in, bu eserlerinden başka, 80’den fazla yayımlanmış makalesi ve tebliği mevcuttur.
Dr. Temuçin Aygen, ömrünün son yıllarında Kaş’da denize karışan yeraltı kaynakları ile ilgili bilimsel araştırmalarını sürdürmüş ve yoğun bir şekilde konferans ve yayın faaliyetleriyle uğraştıktan sonra, uzun süre mücadele ettiği hastalığa yenilerek 25 Ocak 2003'te, 82 yaşında Antalya’da hayata gözlerini kapatmıştır.
Not :
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Yürüyüşe uygun ayakkabı giyinilmeli
4. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. ihtiyaç molası verilir.
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınız dan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir.
6. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7.Etkinliğimizde gün boyu sigara ve alkol tüketilemez.
8.A Grubu Seyahat Acentası Felsefe Turizm Firması tarafından yapılmaktadır.
Acenta Belge No: 14148
Todosk Yonetim Kurulu iyi etkinlikler diler.

---

Yakın zamanda bu etkinlik için herhangi bir planlama yapılmamış.
YUKARI