TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Basında Biz
...
...
ÇÜNDÜRE ŞELALESİ GÜNÜBİRLİK KÜLTÜREL ETKİNLİK
Card image cap

GÜNÜBİRLİK KÜLTÜREL ETKİNLİK
ETKİNLİK YERİ: ÇÜNDÜRE ŞELALESİ
ETKİNLİK TARİHİ: 30 MART 2019 CUMARTESİ
HAREKET YERİ: TAPU MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKI
HAREKET SAATI: 08.00
YÜRÜYÜŞ LİDERLERİ FATMA PEKÇETİN
FATMA PEKÇETİN GSM : 0536 683 74 55
NOT: GÜNÜBİRLİK ETKİNLİĞİMİZ HAVA ŞARTLARI VE KAR'DAN DOLAYI ÇÜNDÜRE ŞELALESİ OLARAK DEĞİŞMİŞTİR.
Kültürel etkinliklere ve doğa yürüyüşlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir. Etkinlik başlamadan önce, görevli tarafından, katılımcıların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08:00’de araçlar hareket edecektir. Yol güzergah’inda liderler tarafından uygun görülen bir yerde 15 dk. ihtiyaç molası verilecektir.

1992 yılında birinci derece doğal SİT alanı ilan edilen Çündüre (Uçansu) Şelalesi, Akdağ ve Geyik dağlarının karlarının erimeye başlamasıyla birlikte mart- haziran ayları arasında en görkemli görünümüne kavuşuyor.
Sadece kar suyu ile beslenen dünyanın 21 şelalesinden 9. sıradaki Çündüre Şelalesi, Antalya’ nın Gündoğmuş ilçesinde bulunuyor… Gündoğmuş İlçesi’ne 25 kilometre, Alanya’ya 95 kilometre ve Antalya’ya 167 kilometre uzaklıkta… Dünyanın en önemli EKOTURİZM alanlarından… ” Uçan Su Şelalesi / Çündüre Şelalesi / Alara Şelalesi ” isimleri ile tanınıyor… Alanya’ da denize ulaşan, ALARA ÇAYI‘ nın ana kaynaklarından biri… Kar suları ile beslenip 90 metre yükseklikden dökülüyor…
Akdeniz’i bir bariyer gibi İç Anadolu’dan ayıran Toros Dağları’nın güneyindeki gözelerden çıkan akarsular, geçtikleri sarp ve dik bölgelerde inanılmaz güzellikte şelaleler yaratıyor. Bu şelalelerden biri de Alara Çayı üzerindeki Uçansu Şelalesidir. Uçansu, kayalık bir yamacın farklı noktalarından yeryüzüne çıkıyor.
Alara Çayı; Orta Toroslar’ın en yüksek zirvelerinden, 2 bin 800 metrelik Geyikdağ ve 2 bin 500 metrelik Akdağ’ın kar suları besleniyor. Köprülü beldesindeki çıkış noktasından sonra tekrar yeraltına inen Alara, yüzeye çıktığı noktada Uçansu Şelalesi’ni oluşturuyor. Ardından 82 kilometrelik bir yolculuk daha yaparak, Manavgat Boztepe köyü yakınlarında Akdeniz’e dökülüyor.
Alara Çayı Havzası ve şelale bölgesi;
2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından
“DÜNYANIN EN YAŞANABİLİR ALANI”
seçilmiştir.
NOT:
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Yürüyüşe uygun ayakkabı giyinilmeli
4. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. ihtiyaç molası verilir. 
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir.
6. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
Todosk Yonetim Kurulu iyi etkinlikler diler.

Facebook'ta paylaş

719'kez Okundu
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :