TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Basında Biz
...
...
ULUBEY KANYONU / UŞAK
Card image cap

KÜLTÜREL ETKİNLİK

ETKİNLİK TARİHİ : 31 Ağustos- 01Eylül 2019
ETKİNLİK YER İ: ULUBEY KANYONU / UŞAK
HAREKET SAATİ VE YERİ : 07.00 / TAPU MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKI
REHBER: Gülsen Dönder
GSM: 530 065 38 97 
Gezilecek Yerler
Ulubey Kanyonları
Cam Teras
Kanyonda yürüyüş ( isteğe bağlı )
Clandras Köprüsü
Uşak Arkeoloji Müzesi
Uşak Tren İstasyonu
Taşyaran Vadisi
Peri Bacaları ( Kuladokya )

Kültürel etkinliklerimize, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir.

31 Ağustos 2019 günü sabah saat 07.00'de Tapu otoparkından hareket eden otobüsümüzle yol üzerinde kahvaltı molası verilecek.
Bucak, Burdur, Dinar, Çivril güzergahından Uşak'a varılacak.
Cumartesi akşamı Uşak şehir merkezinde konaklama

Bu gezimizde; Ulubey Kanyonu, Cam Teras, Clandras Köprüsü, Uşak Arkeoloji Müzesi, Uşak Tren İstasyonu,Taşyaran Vadisi ve Kula Peri Bacalarını göreceğiz. Dileyen katılımcılarımızla Kanyonda yürüyüş yapılacaktır, yürüyüşe gelmeyenler cam teras ve ilçe merkezinde vakit geçirebilir, meşhur Ulubey lezzetlerini tadabilir, eski sokaklarda geçmişin izlerine rastlayabilirler.

Gezimiz boyunca; sonbaharın renkleri, doğanın armağanı çok değişik yeryüzü şekilleri ve doğal oluşumlarla karşılaşacağımızdan fotograf düşkünleri bol bol güzel pozlar yakalayabilecekler.

Ulubey Kanyonları

Amerika’nın Arizona eyaletindeki meşhur Büyük Kanyonu’ndan sonra 75 kilometre uzunluğuyla dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Uşak Ulubey Kanyonları, camdan terasıyla büyüleyici bir manzara sunuyor...
Kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca uzanan bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.
Üstelik kanyon içinden akıp giden Ulubey Çayı burayı adeta saklı bir cennet konumuna getirmiştir.

Ulubey Kanyonu, 50 – 100 metre arasında değişen genişliği, 135 – 170 metre arasında değişen derinliği ve 70 – 75 km uzunluğu ile dünyanın en büyük ikinci kanyonu’dur. Ulubey Kanyonu, şimdiye kadar adını pek duymadığımız ve aslında ülkemiz için çok önemli bir turizm potansiyeline sahip eşsiz doğal güzelliklerden birisidir.

Clandras Köprüsü

Uşak iline bağlı Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminde yapılan Tarihi Clandras Köprüsü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır. Köprünün iki tarafı dağ kayalığına dayandırılmış ve uzunluğu 24 metre derinliği 17 metre genişliği ise 1,75 metredir. Köprü resmi kaynaklarda Cılandıras ismiylede anılmaktadır. Köprünün aslı bir su kemeridir. Yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Pepeuze kentine su taşıyan kanalların başlangıcında bulunur.

Taşyaran Vadisi

Uşak'ın cennet köşelerinden birisi de Taşyaran vadisidir. 
Suyun içerisinde taşıdığı irili ufaklı çakıllar, kayalar üzerinde adeta birer sanat eseri yaratmış, Kayalarda yüzyıllar içerisinde meydana gelen oyuklar ve farklı desenlerdeki renkler adeta bir masal dünyasını andıran görsel bir vadi oluşturmuştur.Taşyaran vadisi gezildiğinde, suyun kudretini ve kayalar üzerindeki etkisini hissetmemek mümkün değil. Taşyaran vadisi, her mevsim gezilmeye değer güzelliktedir. Tekstil firmalarının katolog çekimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Taşyaran Vadisi’ne yapılan ve doğal yapıya uygun merdiven sayesinde artık küçük yaştaki çocuklar bile vadiye kadar inebiliyor ve suyun eşsiz manzarasıyla buluşuyor.

Kula Peri Bacaları ( Jeopark )

Kula ve çevresi, volkanik özellikli jeolojik yapıya sahiptir. Burgaz mevkiinde Gediz Nehri’nin üst kısmında ısı değişiklikleri, yağmur, rüzgar ve erozyon etkisiyle oluşmuş, peri bacaları görünümlü doğal oluşumlar görülür. Gediz Vadisi içinde, pastel tonlarda görkemli bir peyzaj oluşturur.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Karun Hazinesi olarak bilinen ve aralarında daha önce iki kez çalınarak yurt dışına kaçırılan Kanatlı Denizatı Broşu'nun da bulunduğu Lidya Kralı Kroisos'a (Karun) ait 432 parça paha biçilmez koleksiyon Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Uşak Tren İstasyonu

Türkiye’de demiryolundan ilk faydalanan illerden birisi olan Uşak ili'nin tren garı, tarihi ve kültürel öneme sahiptir; bunun temel sebebi tarihi özelliklerini halen korumasından kaynaklanmaktadır. Tarihi Uşak tren garı 1897 yılında Fransa tarafından yaptırılmıştır, garı önemli kılan başka bir özellik de Türkiye’de çalışır durumdaki sayılı buharlı trenlerin üçünün burada olması ve Türkiye'nin en büyük buharlı tren bakım atölyesine sahip olmasıdır. bu nedenle Uşak garı pek çok filme de mekan olmuştur.

Kontenjan : 45 Kişi ile sınırlıdır.
Katkı payı : üyeler 260 tl,misafirler 280 tl. öderler.
-Başvuru anında katılımcılardan %50 peşinat alınacaktır. 
-Son 3 gün kala tura katılmaktan vazgeçenlere katkı payı iadesi yapılmaz.
-Odalar 3 ve 2' şer kişiliktir.

Ücrete Dahil Hizmetler

-Ulaşım

-1 gece otel konaklaması

-İlk gün otelde alınacak akşam yemeği

-2.gün otelde alınacak sabah kahvaltısı

-Cam Teras Giriş Ücreti

-Rehberlik Hizmetleri

-Seyahat Sigortası

Not :

1. Mevsime uygun spor giysiler ve kanyon yürüyüşüne uygun spor ayakkabı tercih ediniz.
2. Çantanızda mevsim koşulları nedeniyle yağmurluk, polar, hırka, uzun pantolon, yedek çamaşır, çorap, otelde kullanmak için terlik bulundurmalısınız.
3. Yanınıza en az 1 öğün yetecek kadar yiyecek, içecek alınız.
4. Varsa müze kartınız yanınızda olsun.
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan rehber ve kulübümüz sorumlu değildir. 
6.Etkinlik rehberi, gerekli gördüğünde program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
İyi etkinlikler dileriz. 
Todosk Yönetim Kurulu

Facebook'ta paylaş

886'kez Okundu
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :