TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Basında Biz
...
...
Dağ Kayağı Branşımız Kış Olimpiyatların da

Dağ Kayağı Branşımız Kış Olimpiyatların da

Federasyon olarak üyesi olduğumuz ISMF (Uluslararası Dağ Kayağı Federasyonu) tarafından IOC (Uluslararası Olimpyat Komitesi)’ye yapılan başvurular sonucunda 2026 yılında Milano Cortina’da yapılacak olan Kış Olimpiyat Oyunlarında Dağ Kayağı resmi olarak programa alınmıştır. Yaz Olimpiyatları nedeniyle Tokyo’da yapılan 138. IOC toplantısında alınan bu karar  uluslararası dağcılık ve dağ kayağı camiasında çok olumlu bir şekilde karşılanmıştır.

2007 yılında UIAA (Uluslararası Tırmanış ve Dağcılık Federasyonu)’dan ayrılarak kurulan ISMF ve TDF bu zamana kadar ülkemizde 2 uluslararası ve 1 tanede Dünya Kupası yarışmasını organize etmiştir. Federasyonumuz ve ISMF arasında yapılan çalışmalar sonucunda Erzincan Ergan ve Kayseri Erciyes  dağları uluslararası akredite ettirilerek yarışma yapılabilecek bölgeler olarak tescillenmiştir. ISMF tarafından 2022 yılında Dünya Dağ Kayağı Kupa Yarışması Kayseri Erciyes dağında yapılacaktır.

Federasyon olarak olimpik olan Spor Tırmanış branşımızda yarışmacı genç nesillerin yetişilmesini teşvik etmek amacıyla Halk Eğitim Merkezlerimizde kurs açılması, Okul Sporlarına alınarak orta öğretimde gençlerle buluşması ve Spor Eğitim Merkezlerinde (SEM) resmi branş olarak açılması sağlanmıştır. Bu çalışmalardan özellikle  son 2 yıl içinde önemli kazanımlar elde edilmiştir. Yeni Olimpik olan Dağ Kayağı branşımızda Okul Sporlarına 2019 yılı ile eklemiş bulunmaktayız aynı zamana da Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde SEM statüsüne alınarak sporcu yetiştirilmeye başlanacaktır.

Federasyon olarak 2024 Paris Yaz Olimpiyatlarında Spor Tırmanış branşında ve 2026 Milona Kış Olimpiyatlarında da Dağ Kayağı branşında Türk bayrağını dünya dağlarının zirvesinde dalgalandırdığımız gibi bu olimpiyatlarda da dalgalandırmak en önemli hedefimizdir. Bu hedeflere ulaşmak için federasyon olarak olimpiyat tecrübesi olan federasyonların bilgi birikimini kullanarak ortak akılla hareket edeceğiz.

Olimpiyat yolu zorlu ama bir o kadar da gurur vericidir. Tüm sporcu, antrenör ve kulüplerimizin bu konuda destekleri ile başarıya ulaşacağımıza inanıyorum.

Prof.Dr.Ersan Başar

Federasyon Başkanı

Facebook'ta paylaş

193'kez Okundu
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :